Aktualności

POKAZY Z FIZYKI 2018

W dniu 16 maja 2018 r. grupa 45 uczniów Gimnazjum Nr 1 im. bpa I. Krasickiego w Radymnie oraz uczniów klas siódmych Szkoły Podstawowej pod opieką: p. E. Sowy i p. E. Stefaniuk wzięła udział w XX – tych „Pokazach z fizyki” na Politechnice Rzeszowskiej.

Wykładowcy Katedry Fizyki i Inżynierii Medycznej Politechniki Rzeszowskiej wraz z pracownikami Katedry Fizyki Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej z Lublina zaprezentowali doświadczenia fizyczne z działów: termodynamika, przemiany energii, akustyka, elektrostatyka i optyka.

Uczniowie mogli przekonać się, że przewodnik i izolator o tej samej temperaturze po dotknięciu rękami dają różne odczucia. Przewodnik wydaje się chłodniejszy od izolatora. Jeden z naszych uczniów zmierzył napięcie elektryczne swojego organizmu. Włosy koleżanki podłączonej do generatora Van der Graffa i stojącej na izolowanej podstawie stały się wyjątkowo „puszyste”. Układały się w różne strony. W ciekawy sposób zaprezentowano ruch cząstek naładowanych w polu elektrycznym.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się pokazy, w których wykorzystano instrumenty muzyczne. Był to swego rodzaju koncert muzyczny. Zaprezentowano istotę działania m. in. gitary, jako instrumentu strunowego.

W ciekawy sposób przedstawiono istotę światła oraz mechanizm widzenia barwnego.

Uczestnicy mogli obserwować mechanizm wyładowań w szklanej kuli. W przystępny sposób, przy aktywnym udziale uczestników pokazów, głównie Dużym zainteresowaniem cieszyły się pokazy, w których wykorzystano Dużym zainteresowaniem cieszyły się pokazy, w których wykorzystano uczniów naszych szkół, z dużą dozą humoru pracownicy naukowi przedstawiali i wyjaśniali zjawiska, z którymi stykamy się na co dzień.