Aktualności

IX Konkurs wiedzy ekologicznej

W środę 23 maja trzech przedstawicieli naszej szkoły: Katarzyna Zwolińska, Paweł Gniewek, Maciej Lisowski brali udział w „IX Konkursie wiedzy ekologicznej”, który odbył się w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Nr 1 w Przemyślu.

 

Celem tego konkursu jest kształtowanie wśród młodzieży gimnazjalnej proekologicznych postaw, uwrażliwienie na piękno otaczającej nas przyrody, popularyzacja wiedzy z zakresu ekologii i ochrony środowiska, rozwijanie zainteresowań związanych z segregacją i wykorzystaniem odpadów. Uczniom przedstawiono również możliwość kształcenia w Technikum Nr 8, Technikum Nr 6 i Branżowej Szkole I Stopnia Nr 6.

Po rywalizacji konkursowej uczniowie wysłuchali ciekawego wykładu na temat ekologii w budownictwie. Dowiedzieli się, między innymi, że:

- idealnym domem jest dom ekologiczny, ekonomiczny i jednocześnie energooszczędny;

- zielony budynek jest czysty, trwały, zaprojektowany z materiałów naturalnych, korzysta z odnawialnych źródeł energii, jest łatwy w utrzymaniu i dostępny w rozsądnej cenie;

- domy można budować nie tylko tradycyjnie z cegieł czy płyt, ale z ekomateriałów: drewna, cegieł rozbiórkowych (te sprzed 100 lat są lepsze niż wytwarzane współcześnie!), szkła z recyklingu, gazet i szmat (izolacje z celulozy i włókien bawełnianych), tworzyw sztucznych z recyklingu, gliny, słomy, opon;

- dom pasywny to dom o prostej, zwartej konstrukcji, z dwuspadowym dachem i oknami tylko od strony południowej. Nie trzeba montować w nim tradycyjnego systemu grzejnego np. pieca, ponieważ redukcja zapotrzebowania na ciepło jest tak duża, że dogrzewane jest tylko powietrze wentylacyjne. Wykorzystuje się promieniowanie słoneczne, odzysk ciepła z wentylacji (rekuperacja) a także ciepło pochodzące od wewnętrznych źródeł takich jak urządzenia elektryczne i mieszkańcy (tak – każdy z nas jest „grzałką”!). 

Każdy uczestnik konkursu otrzymał upominek i dyplom.