Aktualności

CYKL WYKŁADÓW Z POKAZAMI W PWSTE W JAROSŁAWIU

W dniu 14 czerwca 2018 r. grupa uczniów Gimnazjum Nr 1 w Radymnie oraz klas siódmych Szkoły Podstawowej wzięła udział w zajęciach przygotowanych przez pracowników naukowych Instytutu Inżynierii Technicznej Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno – Ekonomicznej im. ks. B. Markiewicza w Jarosławiu.

Cykl wykładów z pokazami nt. „Dlaczego warto uczyć się nauk ścisłych i technicznych” odbywał się w AuliCentrum Kultury Akademickiej. W ciekawy i przystępny dla uczniów sposób omówiono znaczenie nauk ścisłych w życiu człowieka. W programie znalazły się wystąpienia na następujące tematy:

  1. Matematyka – królowa nauk.

  2. Geoinformatyka w geodezji.

  3. Nowoczesne technologie pomiarowe w geodezji.

  4. Fizyka nie musi być trudna. Pokazy z ciekłym azotem.

  5. Chemia wokół nas.

  6. Sztuczna inteligencja – science fiction czy rzeczywistość?

  7. Sterowanie logiczne w automatyce.

  8. Zastosowanie kamery termowizyjnej.

 

Wykład z matematyki dostarczył informacji o ciągu Fibonacciego, złotej liczbie, złotej proporcji i złotej spirali (więcej na http://miroslawzelent.pl/nauka/ lub http://miroslawzelent.pl/nauka/ciag-fibonacciego-zlota-liczba-fi/)

Uczniowie uczestniczyli w doświadczeniach, w których wykorzystano ciekły azot. Zapoznali się z zasadami przechowywania ciekłego azotu w pojemnikach Dewara oraz bezpiecznego posługiwania się tym gazem. Zachowanie szczególnej ostrożności jest konieczne ze względu na bardzo niską temperaturę ciekłego azotu, która wynosi: –196oC.

Uczniowie badali własności różnych ciał w powietrzu i po zanurzeniu w ciekłym azocie. Przekonali się, że substancje takie jak herbata czy sok z czerwonej kapusty można wykorzystać jako wskaźniki do określania odczynu różnych substancji. Mieli możliwość posługiwania się przyrządami pomiarowymi stosowanymi w geodezji oraz obserwowali otoczenie za pomocą kamery termowizyjnej. Duże zaangażowanie wywołał wykład o sztucznej inteligencji, która w obecnym świecie staje się rzeczywistością. 

Organizacja i opieka podczas wyjazdu: mgr Renata Pawlik, mgr Edyta Sowa.